Odysseus II. je paneuropsko natjecanje namijenjeno djeci i mladima u dobi od 7 do 22 godine starosti, na koje se pozivaju učenici, studenti, nastavnici i profesori europskih škola i fakulteta.
Rok za prijave produljen je do 29. siječnja 2016.g.
Natjecanje Odysseus II. za cilj ima potaknuti mlade ljude diljem Europe da se uključe u istraživanje svemira kroz niz obrazovnih aktivnosti . Glavna aktivnost projekta je obrazovni natječaj orijentiran zabavi koji kombinira znanstveno obrazovanje s praktičnim iskustvom.
Organiziran u više krugova, natječaj obuhvaća sve učenike i studente u Europi, gdje god da žive i bez obzira na svoju kulturnu baštinu ili jezik. Krajnji cilj projekta je poticati razvoj kvalificiranih znanstvenika, inženjera i tehničara u relevantnim i prioritetnim područjima razvoja svemirske strategije država članica EU.
Natjecanje se organizira u tri različite skupine: Početnici (osnovnoškolci, od 7 do 13 godina starosti), Pioniri (srednjoškolci, od 14 do 18 godina starosti) i Istraživači (studenti od 17 do 22 godine starosti) te shodno njihovim uzrastima organizira se pojedinačno ili u timovima sa ili bez pomoći mentora.
Pod motom „Space – be inspired“ odnosno prevedeno „Svemir – budite nadahnuti“, Odysseus II. poziva Početnike i Pionire na sudjelovanje u jednoj od tri kategorija natjecanja:
- Solarni sustav i znanost o svemiru,
- Europa i svemir,
- Ljudska bića na Marsu,
- Astrobiologija – potraga za životom u svemiru,
te za Istraživače u kategorijama:
- Galileo sustav: svakodnevne blagodati svemirskog programa,
- Sustav Copernicus: promatranje Zemlje,
- Misija Rosseta: istraživanje svemira,
- Misija Gaia: promatranje zvijezda,
- Općenito: uspostavljanje veze terenskih i satelitskih podataka.
Za sudjelovanje u natjecanju potrebno je formirati tim od nekoliko članova, s nastavnikom kao mentorom te pripremiti i prijaviti rad u digitalom obliku koji treba uključivati sažetak s opisom projekta.
Na temelju prikazanog poznavanja znanosti, praktične primjene i kreativnosti, sve prijavljene radove procijenit će i bodovati natjecatelji i/ili stručni ocjenjivači online prema unaprijed utvrđenim kriterijima objavljenima na web stranicama natjecanja.
Za završni krug ocjenjivanja bit će odabrana tri prijavljena projekta po zemlji – jedan za svaku kategoriju. Ekipe koje uđu u završno natjecanje trebat će predati sažetak svog projekta na engleskom jeziku.
U završnom krugu natjecanja, usporedit će se nacionalni pobjednici i odabrat će se konačni pobjednici kojima će biti dodijeljene diplome Mladog europskog svemirskog veleposlanika te će osvojiti vrijedne nagrade ovisno o kategoriji, od vrijednih Apple proizvoda, teleskopa, do edukativnog putovanja u Europski svemirski centar u Francuskoj Gvajani (svi troškovi plaćeni) i 5 mjesta za stažiranje u Europskoj svemirskoj agenciji ili srodnoj europskoj svemirskoj industriji.
Danko Kočiš
World Space Week nacionalni koordinator za Republiku Hrvatsku
predsjednik udruge World Space Week Hrvatska
Sve informacije o natjecanju, kriterijima, načinu prijave i rokovima nalaze se na
http://www.odysseus-contest.eu
.